çünkü annesi de zeki!

2006-10-05 06:24:00

 

Zekiler çünkü anneleri de zeki..

Britanya'daki bilim adamları, 1929'da ortaya atılan, anne sütüyle beslenen bebeklerin diğerlerine oranla daha zeki olduklarına ilişkin saptamaya yeni bir boyut getirdi. İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi ve Britanya Tıbbi Araştırma Konseyi'nin çalışmasına göre anne sütüyle beslenen bebeklerin daha zeki olduğu doğru. Ancak bu bebeklerin IQ'larının yüksek olmasının nedeni ''süt'' değil.

BBC'nin sitesindeki habere göre, araştırma, 5 bin bebek ve 3 bin annenin verileri kullanılarak yapıldı. İki çocuklu, birini anne sütüyle besleyen diğerini sağlık sorunu nedeniyle emziremeyen annelerin bebekleri arasında belirgin bir IQ seviyesi farkı olmadığı ortaya çıktı.

Tabii tüm bunlar Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği ''en az iki yıl anne sütüyle beslenme'' gerekliliğinin ortadan kalkacağının işareti değil. Uzmanlar anne sütüyle beslenmenin kan şekeri seviyesinin dengeli olması, obez olma riskini azaltması, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bünyeyi daha güçlü hale getirmesi gibi birçok yararı olduğuna dikkat çekiyor.

 

CUMHURİYET 05 EKİM 2006 HİCRAN ÖZDAMAR'ın haberi

 

 

Emzirmek can vermektir

 

1-8 Ekim Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de doğan bebekler Romanya, Bulgaristan ve Suriye gibi ekonomik açıdan daha geride olan ülkelere göre bile şanssız. Çünkü her yıl, yeni doğan bin bebekten 38’ini daha 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz. Üstelik bebeklerin yaşamını yitirme nedenleri arasında beslenme bozuklukları ikinci sırada yer alıyor. Oysa anne sütü doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılırsa, bebek ölüm oranları çok daha aşağılara çekilebiliyor.

Prematüre bebeğe kendi annesinin sütü

Her anne kendi bebeğine özel süt üretiyor. Hiçbir anne sütünün diğerine benzemediğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Özlem Karahasanoğlu, “Araştırmalar, her annenin sütünün kendi bebeğinin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte olduğunu gösteriyor. Üstelik bu yalnızca insanlar için değil, bütün canlılar için geçerli” diyor.

Karahasanoğlu; özellikle prematüre, yani erken doğmuş bir bebeğe mutlaka kendi annesinin sütünün verilmesi gerektiğini söyledi. Karahasanoğlu, “Prematüre doğmuş bir bebeğe normal doğum yapmış bir annenin sütü verilemez. Çünkü bu süt, miadında doğmuş bir bebeğin ihtiyacına göredir.

Oysa prematür bebeklerin farklı bir süte ihtiyacı vardır ki, o da ancak kendi annesinin sütüdür. Örneğin, 7 aylık doğmuş bir prematüre bebeğin annesinin sütü, bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu besin öğeleri ve koruyucu faktörlerle donanmıştır” diye konuştu.

Emzirmek aile bütçesini koruyor

Emzirmek yalnızca bebeği değil aile bütçesini de koruyor. Pek çok ailenin yoksulluk sınırlarında dolaştığı ülkemizde, aile bütçesini korumanın bir yolu da anne sütü. Çünkü anne sütünün maliyeti yok! Tabi emziren annelerin beslenme giderini saymazsak. Emziren annelerin mama almak ve biberonların hijyenini sağlamak için zaman ve enerji kayıpları da ortadan kalkıyor.

Üstelik emzirmenin hem anne, hem de bebek sağlığına sayısız faydası var:

Bebek için faydaları:

·  Her zaman sterildir, ısı derecesi idealdir.

·  Besin öğesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur.

·  Koruyucu etmenleri içerir. Sindirime yardımcı aktif enzimler, enfeksiyonu önleyen İg’ler (İgA, İgG ve İgM) ve büyüme faktörleri gibi.

·  Solunum yolu ve gastrointestinal enfeksiyonları (sindirimle ilgili) daha az görülür.

·  Orta kulak iltihabı riskini azaltır.

·  Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.

·  Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. (Tip 1 diyabet, çölyak hastalığı gibi)

·  Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur.

·  Bebeğin ruhsal,bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne sütü alımı önem kazanır.

·  Anne sütü alan bebekler daha az ağlarlar.

Anne için faydaları:

·  Ucuzdur,hazırlama sorunu gerektirmez.

·  Anne ve bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.

·  Gebeliği önleyici etkisi vardır.

·  Annenin sağlığını korur. (Göğüs kanseri ve over kanseri gibi hastalıklara karşı)

·  Uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur.

·  Anneyi aşırı kan kaybından korur.

Çalışan annelerin deposu

Emzirmek faydalı ama birçok anne kısa bir süre sonra bebeğini evde bırakıp işine dönmek zorunda. Uzmanlara göre iş yaşamına geri dönen annelerin bebeğine anne sütü vermesinin en kolay yolu, derin dondurucu da saklamak. Üstelik depolanan anne sütünün 6 ay bozulmaması nedeniyle, derin dondurucuyu depo haline dönüştürmek de mümkün. Anne sütünün buz dolabında, dondurulmadan 72 saat kalmasına rağmen derin dondurucuda 6 ay saklanabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Doktor Kağan Kocatepe, “Anne sütü bebek için mükemmel bir besindir. Hiçbir mama, anne sütünün yerini tutamaz. Bu yüzden çalışan anneler de bebeklerine ilk altı ay sadece anne sütü vermeli ve ek gıdaya geçtikten sonra mümkünse 2 yaşına kadar devam etmelidir” dedi.

Yanlış inançlar emzirmeyi engelliyor

Anne sütü bir bebek için mükemmel, eşi bulunmaz bir besin. Ancak Anadolu’da hâlâ varlığını koruyan yanlış inançlar yüzünden bebekler yeterli anne sütü alamıyor. Anne sütünün önemi konusundaki bilimsel verilere rağmen hâlâ sürdürülen yanlış gelenekler, bebeğin daha hayatın ilk günlerinde ya da ilk yıllarında yanlış beslenmesine ve dolayısıyla hastalanmalarına yol açıyor. Hacettepe Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Profesör Doktor Sevinç Yücecan’a göre şu yanlış inanışlara uymak bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor:

·  Yeni doğan bebeğe memeden gelen ilk süt verilmez.

·  Yeni doğan bebeğe, meme üç ezan sonra verilir.

·  Kız çocuklarına beş ezan geçmeden meme verillmez..

·  Yeni doğan bebeğe, su üç ezan sonra verilir.

·  Anne sütü emen bebeğe hiç su verilmez:.

·  Bebeğe doğar doğmaz şekerli su verilir.

·  Meme emen bebeğe yoğurt verilmez.

·  Bebek ağladıkça yalancı emzikle ya da tülbente sarılmış olarak lokum verilir.

·  İshal olan çocuk, emzirilmez.

 

EVRENSEL 05 EKİM 2006 Nihat Karadağ

 

6
0
0
Yorum Yaz